۱۳۸۸ اردیبهشت ۱۲, شنبه

بحث تحریم بنزین خیلی جدی است، شوخی نگیرید

بحث تحریم بنزین خیلی جدی است، شوخی نگیرید


سایت شانا متعلق به وازرت نفت رژیم: درست است که شایعات مربوط به تحریم بنزین ایران در حال قوت گرفتن است، اما بد نیست همین اول کار، به این نکته نیز اشاره کنیم که اعمال ناگهانی این تحریم‌ها بهانه‌ای است برای تندتر دویدن ما به سوی خودکفایی تولید بنزین!
اینجاست که امروز می‌بینیم چاره‌جویی‌ها به ارائه پیشنهادهای جدید مجلس و دولت ختم می‌شود. مجلس از هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت بنزین به 350 تومان خبر می‌دهد و بحث سوخت‌های جایگزین را برای کاهش مصرف بنزین مطرح می‌کند. در این میان بحث‌هایی هم در رابطه با ضرورت کاهش مصرف از سوی دولت به گوش می‌رسد. اما به نظر می رسد در ارائه و اجرای این طرح تا پس از انتخابات خبری از کاهش سهمیه‌ها به نشنویم. با این حال مسئولان امر به هیچ‌وجه موضوع را سیاسی نمی‌دانند.
این اظهار نظرها در حالی مطرح می‌شود که رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز با توجه به کاهش دو تا سه میلیونی لیتری مصرف بنزین در کشور، از رساندن سهمیه بنزین تا ماهی 40 لیتر خبر داده است. در این چند روز، دیگر اعضای کمیسیون انرژی نیز از ضرورت کاهش سهمیه‌ بنزین بسیار گفتند تا آنکه شرکت ملی پالایش و پخش سه طرح پیشنهادی برای کاهش بنزین خودروهای شخصی به ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت ارائه کرد. اما این ستاد اعلام کرد که همچنان بر اساس نظرات کارشناسانه خود عمل می‌کند و برنامه‌ای برای کاهش سهمیه ندارد. البته سردار رویانیان پیش از این گفته بود که با توجه به سیاست دولت برای خروج بنزین از سبد حمایتی تا سال 1391، سهمیه‌های بنزین خودروهای شخصی از سال 1388 به تدریج کاهش خواهد یافت.
فارغ از اینکه کدام طرح برای کاهش سهمیه‌بندی پذیرفته می‌شود، نباید از این نکته غافل شد که مطرح کردن سهمیه ماهانه 40 لیتر(گذشته از اینکه حقیقی باشد یا نه!) می‌تواند تبعات روانی روی جامعه بر جای بگذارد. از سوی دیگر، ارائه طرح‌های متناقض فقط و فقط بر نگرانی جامعه می‌افزاید. باید دید که گفتن از سهمیه 40 لیتری برخاسته از کدام نظر کارشناسی است و آیا پاسخگوی نیازهای جامعه مصرف کننده هست یا خیر؟
اکنون گمانه‌زنی‌های مربوط به تحریم بنزین ایران در حالی جدی‌تر از قبل شده است که پیچیدن آن در چنبره‌ بحث‌های میزان واقعی سهمیه‌ها تنها بر پیچیدگی‌ها می‌افزاید. نباید فراموش کرد که سهمیه‌بندی بنزین برای آسایش آینده ما ترتیب داده شده است. برای روزی که اگر بر فرض دنیا تحریم‌مان کرد، کاسه چکنم به دست نگیریم و از هم‌اکنون چاره‌ای کنیم این مشکل چندین و چند ساله‌ را. بحث بنزین خیلی حساس است و آن‌قدر مهم است که نمی‌توان با آغشتن به بحث‌ها و گرایش‌های سیاسی آن را متاثر کرد. بحث بنزین خیلی جدی است، با آن شوخی نکنیم.

هیچ نظری موجود نیست: