۱۳۸۸ خرداد ۳, یکشنبه

اعتراف وزیر سابق نفت به ورشکستگی نظام

اعتراف وزیر سابق نفت به ورشکستگی نظام
سایت جمهوریت: بیژن نامدار زنگنه، وزیر جهاد سازندگی در کابینه میرحسین موسوی، وزیر نیرو در کابینه هاشمی و وزیر نفت در کابینه خاتمی، در نشست شورای هماهنگی تشكل‌های مهندسی، صنفی و حرفه‌ای كشور ضمن سخنانی افشا کرد که بانك‌های ایران سال‌ها قبل از بحران جهانی، ورشكست شده اند.
زنگنه در این جلسه اظهار داشت: "ما واقعاً در حال حاضر وضع بدی داریم كه جز كاهش قیمت نفت، باقی‌اش ربطی به جریان اقتصاد جهانی ندارد. بعضی‌ها خوشحالی می‌كنند كه اقتصاد ما به دلیل بحران اقتصادی جهانی دچار بحران نشده اما در این بین دو بحث وجود دارد. اول اینكه اگر اقتصاد یك كشور در پیوند و تعامل با اقتصاد جهانی نباشد افتخار نیست و دوم اینكه چه كسی گفته‌است كه ما درگیر بحران نیستیم."
وی سپس با اشاره به بحران اقتصادی ایران و عدم شفافیت درخصوص اعلام این موضوع اذعان داشت: "بانك‌های ما سال‌ها قبل از آن‌ها ورشكست شده ولی ما به مردم نگفتیم. یعنی اینطور نیست كه بانك‌های ما الآن وضع بهتری داشته‌باشند. آنجا شفاف بود و همه فهمیدند، اینجا شفاف نیست و كسی نمی‌داند چه به سر بانك‌ها آمده‌است. دلیل اینكه در اینجا، بانك‌ها نمی‌توانند تسهیلات بدهند این است كه ده‌ها هزار میلیارد تومان منفی‌اند. یعنی بسیاری از پول‌هایی كه در این سال‌ها به مردم داده‌شده اولاً معلوم نیست به چه كسی داده شده و دوم اینكه اصلاً برنخواهد گشت. برنمی‌گردد یعنی اینكه مطالبات غیرقابل وصول است و بانك‌ها دچار بحرانی شده‌اند كه در تاریخ بانكداری ایران بی‌سابقه است."

هیچ نظری موجود نیست: