۱۳۸۸ اردیبهشت ۲۰, یکشنبه

ایران در رتبه آخر فضای تجاری خاورمیانه

ایران در رتبه آخر فضای تجاری خاورمیانه


روزنامه همشهری : ایران همچون سال‌های گذشته همچنان از لحاظ شاخص فضای تجاری در میان کشورهای خاورمیانه در رتبه آخر قرار دارد.
براساس گزارش واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست از رتبه فضای تجاری کشورها، در سطح خاورمیانه قطر در رتبه نخست قرار دارد و ایران در جایگاه آخر قرار گرفته است. همچنین سال گذشته رتبه جهانی ایران از 78 به 80 نزول پیدا کرده است.
اکونومیست مجموعاً شاخص فضای تجاری برای 82 کشور محاسبه و اعلام می‌کند. شاخص فضای تجاری، بیانگر میزان جذابیت فضای کسب و کار یک کشور برای سرمایه‌گذاران در میان‌مدت است. شاخص فضای تجاری به 10 زیرگروه اصلی فضای سیاسی، ثبات اقتصادی، فرصت‌های بازار، سیاست دولت نسبت به بخش خصوصی، برنامه جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، مبادلات تجاری خارجی، نظام مالیاتی، تأمین مالی، بازار کار و زیرساخت‌ها تقسیم می‌شود و مجموعاً 70 مؤلفه را در برمی‌گیرد. اکونومیست علت کاهش 2 پله‌ای رتبه جهانی ایران را نتیجه تحریم‌های بین‌المللی خواند که موجب شده سرمایه‌گذاران خارجی از حضور در بازار ایران، بازبمانند.
در سطح منطقه، پس از قطر، کشورهای امارات، بحرین، کویت، عربستان، مصر، ترکیه، اردن، تونس، مراکش، الجزایر و لیبی به ترتیب در رتبه‌های بعدی و بالاتر از ایران قرار گرفته‌اند. در رتبه‌بندی اکونومیست، کشورهایی همچون سوریه، عراق و یمن غایب هستند. ایران در سال‌های اخیر در میان کشورهایی که از سوی اکونومیست رتبه‌بندی می‌شوند، در سطح منطقه خاورمیانه رتبه آخر را داشته است.
براساس گزارش سال 2009 اکونومیست، ایران از لحاظ فضای سیاسی در رتبه آخر منطقه قرار گرفته و از لحاظ سایر شاخص‌ها در رتبه 12 (از مجموع 13 کشور منطقه) قرار گرفته است.

هیچ نظری موجود نیست: