۱۳۸۸ اردیبهشت ۲۴, پنجشنبه

توليد داروي گياهي ضد سرطان معده در ايران

توليد داروي گياهي ضد سرطان معده در ايران


مشاور معاون غذا و داروي وزارت بهداشت از توليد داروي گياهي ضد سرطان و موثر در درمان سرطان معده براي اولين بار خبر داد و گفت: اين داروي ضد سرطان قوي موسوم به «اسپينال زد» كه تركيبي از چند گياه است در مرحله اخذ مجوز از وزارت بهداشت است و اميدواريم طي سه ماه آينده به توليد انبوه برسد.

دكتر حميدرضا راسخ، در سمينار چالش‌هاي جهاني توسعه دارو، با بيان اين كه در زمينه داروهاي گياهي توانسته‌ايم زمينه‌هاي جديدي را در كشور باز كنيم، گفت: در اين زمينه وزارت بهداشت بسيار موفق بوده و طي دو - سه سال اخير توانسته پروانه‌هاي جديد متعددي در عرصه داروهاي گياهي ايجاد كند. بر اين اساس داروي ضد سرطان بسيار قوي (اسپينال – زد) يكي از كارخانجات وابسته به تامين اجتماعي در حال اخذ پروانه از وزارت بهداشت است و طي هفته آينده خبر خوشي را در اين رابطه خواهيم داشت.

وي گفت: اين دارو كاملا گياهي و بومي ايران بوده و از طب سنتي ايراني در آن استفاده شده است. اين داروي ضد سرطان تركيبي از چند گياه است كه اين گياهان به تنهايي از گياهان بسيار سمي محسوب مي‌شوند. اما با توان دانشمندان ايراني، اين دارو به صورتي تهيه شده كه مي‌تواند با داروهاي خارجي رقابت تنگاتنگي داشته باشد. اين در حالي است كه براي درمان سرطان‌ها، درمان معجزه‌آسايي وجود ندارد. اين دارو در حال حاضردر مطالعات باليني فاز 1، 2 و 3 نتايج خوبي را ارايه داده و توانسته در سرطان معده كه يكي از بدترين انواع سرطان محسوب مي‌شود، نتايج باليني خوبي را ارايه بدهد.

دكتر راسخ با بيان اين كه وزارت بهداشت موظف است از كيفيت دارويي كه وارد بازار مي‌شود، اطمينان يابد، گفت: بر اين اساس طي دو سال گذشته در مورد اين دارو سخت‌گيري‌هاي زيادي صورت گرفت. به اين ترتيب كارخانجات داروپخش هزينه‌هاي سنگيني (حدود 500 ميليون تومان) را براي انجام آزمايشات باليني آن صرف كردند. در مجموع اميدواريم اين دارو قبل از انتخابات رياست جمهوري پروانه‌اش را كسب كند. «اسپينال – زد» با دريافت مجوز، طي يكي دو ماه بعد به توليد انبوه مي‌رسد چرا كه مقادير ذخيره آن به اندازه كافي در داروپخش وجود دارد.

وي در ادامه با اشاره به برگزاري سمينار «چالش‌هاي جهاني توسعه دارو» گفت: اين همايش در راستاي ارتقاي صنايع دارويي كشور در زمينه حضور در عرصه‌هاي بين‌المللي ترتيب داده شده است.

دكتر راسخ، مهم‌ترين چالش‌هاي دارويي دنيا را مربوط به بحران اقتصادي فعلي دانست و گفت: صنايع دارويي از ديگر صنايع مستثني نيستند و اين بحران اقتصادي مي‌تواند تاثيرات منفي در زمينه توسعه داروها ايجاد كند؛ چرا كه اگر شركت‌هاي دارويي به دنبال توسعه دارو نباشند، به عدم پيگيري‌ راه‌حل‌ها براي درمان برخي بيماري‌ها منجر مي‌شود و اين امر نيز سبب مي‌شود ارتقا سلامت آن طوري كه در نظر گرفته شده، بهبود نيابد. از طرف ديگر زماني كه در توليد يك سري سرمايه‌گذاري‌ها متوقف شود، هزينه‌ها به جاي كاهش، افزايش مي‌يابند؛ چرا كه برخي مواقع از طريق توليد انبوه است كه قيمت دارو پايين نگه داشته مي‌شود

هیچ نظری موجود نیست: