۱۳۸۸ اردیبهشت ۱۲, شنبه

عراق؛ جاسازی بمب های رژیم در جعبه های بيسكوييت

عراق؛ جاسازی بمب های رژیم در جعبه های بيسكوييت


سایت حکومتی تابناک: دولت عراق در مبادلات تجاري مرز شلمچه اقدام به كارشكني‌هاي بسيار خاصي مي‌نمايد. در تازه‌ترين دوره از اين كارشكني‌ها كه با استناد به قوانين گمركي و مسائل امنيتي عراق انجام مي‌شود، طي هفته گذشته صادرات كيك خوراكي از مرز شلمچه به داخل عراق ممنوع شد.
مقامات عراقي در توجيه اين اقدام خود اعلام كردند كه شباهت كيك‌هاي فنجاني صادراتي جمهوری اسلامی به بمب، دليل ممنوعيت آن بوده است.
در همين حال، بازرگانان ايراني كه در مرز شلمچه با عراقي‌ها داد و ستد مي‌كنند، مي‌گويند: عراقي‌ها براي جلوگيري از صادرات بيشتر و روانتر كالاهاي ايراني از مرز شلمچه با پيچ و خم‌هاي بروكراتيك و اعمال سخت قوانين گمركي خود، عملا راه صادرات كالاهاي توليدي كشورمان را از اين مرز با دشواري و سختي روبه‌رو ساخته‌اند، در حالي كه به هيچ عنوان براي طرف كويتي، عربستاني يا اماراتي كه از جنوب استان بصره كالا به داخل عراق ارسال مي‌كنند، هيچ مانع و قوانين گمركي را اعمال نمي‌نمايند.
اين رفتار دوگانه دولت عراق كه مدعي روابط حسنه با دولت ايران است، تعجب بسياري از تجار ايراني طرف معامله با عراقي‌ها را برانگيخته است. در حالي كه مرز شلمچه و در آن سوي مرز عراق مجهز به دستگاه‌هاي پيشرفته كشف بمب است، بهانه‌هايي از قبيل شباهت بيسكوييت و كيك ايراني به بمب، نشان مي‌دهد عراقي‌ها يا تحت تأثير نيروهاي اشغالگر و يا نفوذ رو به گسترش بعثي‌ها در دولت اين كشور، مانع ورود كالاهاي ايراني به داخل اين كشور به صورت سهل و آسان مي‌شوند.
همچنين يك مقام محلي عراقي اعلام كرد، تعويض برخي از مسئولان محلي بصره كه توسط دولت مالكي صورت گرفته است، باعث برخي از اين مشكلات شده است.
اين اقدامات نشان مي‌دهد نفوذ بعثي‌ها كه با تحريك و حمايت برخي از كشورهاي عربي منطقه نيز روبه‌رو هستند، براي تنگتر كردن حضور ايران در عراق، بيشتر شده و اين نيروها بر تلاش‌هاي خود افزوده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست: