۱۳۸۸ اردیبهشت ۱۱, جمعه

قبل از هر اقدامی در جهت اصلاح و هدایت دیگران ، فکری به حال خود کنیم

قبل از هر اقدامی در جهت اصلاح و هدایت دیگران ، فکری به حال خود کنیم


سنی نیوز : امام جمعه موقت اهل سنت زاهدان اين هفته در خطبه هاي نماز جمعه با بيان اينکه در جوامع اسلامي هر مسلمان بايستي قبل از اينکه تصميم به اصلاح ديگران بگيرد ، ابتدا به اصلاح نفس خود پرداخته و احکام الهي و دستورات نوراني رسول اکرم (ص) را در زندگي خود زنده کند از امر به معروف و نهي از منکر بعنوان يک وظيفه ياد کردند که در مرحله بعد قرار دارد.
به گزارش سنی نیوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني مولانا عبدالعزيز ـ رحمه الله ـ مولوي عبدالغني بدري که سخنان خود را با تلاوت آيه ۱۰۵ سوره مائده آغاز کرده بود در ادامه با بيان اينکه در اين آيه خداوند متعال به بيان موضوع بسيار مهمی پرداخته اند ، افزود : «امروز از هر سو فرياد مسلمانان مظلوم و ستم ديده به گوش می رسد ، همان امتي که زماني شرق و غرب را در اختيار گرفته بود امروز زير سلطه و نفوذ ديگران قرار گرفته است و انواع و اقسام ستم ها بر آن روا داشته می شود ، براستی علت این بحران چیست؟ وی ادامه داد: در این باره نتیجه ایی که تمام داعیان به آن دست یافته اند این است که دنیای امروز امت اسلام از احکام و دستورا ت الهی فاصله گرفته اند و دین اسلام بیگانه شده است و درنتیجه به چنین بحرانی گرفتار آمده است .
مولوی بدری همچنین افزودند: « با این همه باید گفت متاسفانه مشکل اصلی اینجاست که هر گروه و جماعتی که به رفع این بحران اقدام می کند در همان ابتدا مصمم به اصلاح دیگران می شود حالانکه در آیه «يا أيها الذين آمنوا عليكم أنفسكم لا يضركم من ضل إذا اهتديتم » خداوند متعال تصریح کرده است که شما مسلمانان ابتدا باید به فکر اصلاح خود باشید ، احکام و دستورات الهی و همچنین سنت های رسول اکرم( ص ) را در زندگی خود زنده نمایید و آنگاه تصمیم به اصلاح دیگران بگیرید .
ایشان همچنین خاطر نشان کردند: « از دیدگاه اسلام هر فردی که به فکر اصلاح عیوب خود باشد کمتر به بررسی عیوب دیگران خواهد پرداخت بر همین اساس اسلاف و بزرگان ما اینگونه عمل می کردند و همواره به فکر اصلاح عیوب خود بودند.
آری یک انسان مومن باید اینگونه باشد ، ابتدا اعمال روزانه خود را بررسی کند و آنگاه به منظور اصلاح دیگر افراد جامعه برنامه ریزی کند.
معاون آموزشی دارالعلوم زاهدان همچنین با بیان اینکه صحبت و همنشینی با صالحان و نیز تکرار و مذاکره مباحث دینی ، اصلاحی از جمله عوامل موثر در اصلاح نفس بحساب می آید اظهار داشتند : اگر ما مسلمانان بتوانیم در پنج شعبه دین عمل کرده و عقائد ، عبادات ، معاملات ، اخلاق ، معاشرات و تعامل خود با دیگران را اصلاح نماییم اصلاح خواهیم شد.
مولوی عبدالغنی بدری همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به حضور آقای اعتصام مدیر کل سازمان آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در مراسم نماز جمعه این هفته ، پس از تبریک روز معلم از تعلیم و تعلم بعنوان مشغله بسیار والا و مقدس یاد کرد.
وی در این باره افزود : وظیفه تعلیم و تعلم زمانی به کمال تقدس خود می رسد که معلمان و دیگر کسانی که در آموزش و پرورش فعالیت می کنند ، تمام جوانب را رعایت نموده و نسبت به همه دیدی یکسان داشته باشند.
در این زمینه آنچه به عموم مردم بر می گردد این است که بیش از پیش به امر آموزش فرزندان خود اهمیت قائل شده و نگذارند که فرزندانشان بی سواد و عقب مانده بار آیند.
مولوی بدری ادامه داد : در بخش استخدام و گزینش نیرو در این بخش انتظار ما آنست که از افراد بومی که بدون شک بیشتر می توانند موثر واقع شوند ، بیش از پیش کار گرفته شود.
گفتنی است که در این مراسم مولوی احمد ناروئی که دقایقی کوتاه به ایراد سخن پرداخت با بیان اینکه علم عزت است نه یک شغل ، از مردم خواست با هر قیمتی که شده حامی فرزندان خود در راه علم و دانش باشند.
وی همچنین این سخن که « وقتی فرزندان ما کمتر استخدام می شوند نیازی به درس و مشق و فراگیری علم ندارند » را یک شعار غلط دانسته و رد کرد.
مولوی ناروئی در پایان ضمن تبریک روز پرستار و روز کارگر خاطر نشان کرد : پرستاران با توجه به اینکه در خدمت بیماران هستند شایسته است که اخلاق اسلامی را در برخورد با آنها رعایت کنند.
وی همچنین از مردم خواست همواره سعی کنند باعث تضییع حقوق کارگران نشوند.

هیچ نظری موجود نیست: