۱۳۸۸ اردیبهشت ۹, چهارشنبه

حمله گسترده نيروهای آمریکا و پاکستان به طالبان

حمله گسترده نيروهای آمریکا و پاکستان به طالبان


به گزارش خبرگزاري فرانسه از اسلام آباد، ارتش پاکستان اعلام کرد نيروهاي پاکستاني در عملياتي عليه شبه نظاميان گروه طالبان در بخش بونر در شمال غرب اين کشور بيش از پنجاه نفر از اين شبه نظاميان را کشتند.
سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد که نیروهای دولتی با دست زدن به عملیات تهاجمی غافلگیرانه توانسته اند شهر دگر از شهرهای مهم منطقه دره بونر را که در اشغال افراد مسلح طالبان پاکستانی بود از آنان باز پس بگیرند.
ائتلاف تحت فرماندهي آمريکا در افغانستان نیز اعلام کرد چهل و دو تن از شورشيان روز چهارشنبه در چندين عمليات نيروهاي افغان و بين المللي در جنوب افغانستان و نزديکي کابل کشته شدند.
اين درگيري ها در استان هاي هلمند و ارزگان (‌دو پايگاه طالبان در جنوب اين کشور) به وقوع پيوست.
استان هلمند از پايگاه هاي طالبان و نخستين مرکز توليد ترياک افغانستان به شمار مي رود.
نيويورک تايمز: نبرد سنگيني در سه استان افغانستان پيش بيني مي شود
آمريکا براي مقابله با کشت خشخاش که منبع اصلي درآمد طالبان است نيروهاي بيشتري را در سه استان افغانستان مستقر مي کند.
به نوشته نيويورک تايمز، فرماندهان آمريکايي تصميم دارند با اعزام هزاران نيرو به سه استاني که مرکز عمده تامين هزينه عمليات طالبان است، منبع اصلي درآمد مالي اين گروه را که کشت خشخاش است، مسدود کنند.
با طرح اعزام بيست هزار تفنگدار دريايي و سرباز به استانهاي هلمند، قندهار و زابل در تابستان امسال نبردي سنگين طي چندين هفته يا چند ماه پيش بيني مي شود چون افسران آمريکايي معقتدند طالبان به شدت از موتور اقتصادي عمليات خود دفاع خواهند کرد.
اين نيروي اضافي که محور تلاش باراک اوباما رئيس جمهور آمريکا براي تغيير روند جنگ هفت ساله افغانستان است، تعداد نيروهاي کنوني در جنوب افغانستان را تقريبا دو برابر خواهدکرد.
گفته مي شود طالبان از طريق اخاذي و ماليات حدود سيصد ميليون دلار در سال از تجارت خشخاش در افغانستان که نود درصد کل توليد اين محصول را در جهان تشکيل مي دهد، به دست مي آورد. اين درآمد براي تامين هزينه همه عمليات نظامي طالبان در جنوب افغانستان براي کل سال کافي است.
آمريکاييان مي گويند هدف اصلي انها در تابستان امسال تامين امنيت براي مردم افغان و منزوي ساختن شورشيان از اين طريق است.
ارتش آمريکا به منظور پيشنهاد جايگزيني براي کشت خشخاش دويست و پنجاه ميليون دلار براي طرح هاي زراعي مانند بهبود آبياري و کشت گندم اختصاص مي دهد. همچنين يک طرح دويست ميليون دلاري براي بهبود زيرساختارها در دست تنظيم است که بخش عمده آن صرف بهبود جاده هاي اين کشور براي انتقال محصولات به بازار است.

هیچ نظری موجود نیست: